Otomatik Şanzıman Yağı Değişir mi Tartışmalara Son

Ülkemizde otomatik araba çokta popüler değil. Bu nedenle birçok servis ustası, manuel şanzımanla ilgili uzmanlaşmışken otomatik şanzıman üzerine usta bulmak oldukça zor. Bu durum otomatik araçla ilgili problemlerin çözümü için sorularımıza cevap ararken de yaşadığımız bir problem. Birinin söylediği, diğerini tutmuyor. Son zamanlarda “Otomatik şanzıman yağı değişir mi?” tartışmaları da söz konusu. Bununla ilgili bilgilendirici yazımızı sizlere sunuyoruz.

Otomatik şanzıman yağı değişir mi?

Otomatik araçlardaki şanzıman yağı değişimiyle alakalı prosedür, kullanım kılavuzunda yazar. Her araç için farklı olmak üzere otomatik şanzıman yağı 120 bin, 80 bin veya 40 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Ayrıca üretici tarafında hazırlanan kitapçıkta hangi tür yağ kullanılacağı da belirtilir. Bu konuda birçok kişi, otomatik şanzımandaki yağın asla değişmemesi gerektiğini ifade eder. Sadece azalma söz konusu olduğunda ekleme yapılması gerektiği belirtilir. Ancak bu bilgi kesinlikle doğru değildir. Otomatik şanzıman yağı, üreticinin belirlediği kilometreye göre değişmesi zorunludur.

Otomatik şanzıman yağı değişmezse ne olur?

Otomatik şanzımandaki yağ giderek eskir. Yağ olma özelliğini kaybeder. Bu durum araçtaki şanzıman ekipmanlarına zarar verir. Vites değişikliklerinde zorluklar yaşanır. Gürültü çıkar, sert geçişler söz konusu olur. Böyle bir şey söz konusu olduğunda otomatik şanzımandaki yağın değişme zamanının geldiğini anlayabilirsiniz. Bazı servislerde otomatik şanzıman yağının asla değiştirilmeyeceği gibi ifadelerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bu duruma dikkate almayın ve kullanıcı kılavuzundaki gerçeklere göre hareket edin. Yağın değişimi içinse otomatik şanzımandan anlayan kişilerden yardım alın.

Otomatik şanzıman yağı değişiminde neye dikkat edilmesi gerekir?

Otomatik şanzıman yağı değişimi sırasında önemle dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Şanzımandaki eskiyen yağın tamamen boşalması ve zarar verici partiküllerden arınması için eski yağı boşalttıktan sonra 3-4 litre kadar yeni yağ konulmalıdır. Daha sonra araç bu şekilde bir iki gün kadar sürülmelidir. Sonrasında ise, otomatik şanzımana eklenen yeni yağ tekrar boşaltılmalı ve tüm şanzımana ikinci bir yeni yağ konulmalıdır. Böylelikle, şanzımandaki tüm partiküller birinci ve ikinci yağ boşaltma işlemi esnasında gider. Tamamen temizlenmiş bir şanzımana yeni yağ eklenir. Bu performans açısından dikkat edilmesi gereken ince bir noktadır.

Otomatik şanzıman filtresi ne olacak?

Otomatik şanzıman filtresinin temizlenmesi için şanzıman sistemi tamamen sökülmelidir. Çünkü filtre, şanzıman içerisinde yer alır. Dolayısıyla filtre değişimi masraflı olacağından her yağ değişiminde uygulanması zorunlu değildir. Ancak ikinci yağ değişiminden sonra filtrenin de yenilenmesinde fayda vardır.

3 thoughts on “Otomatik Şanzıman Yağı Değişir mi Tartışmalara Son

 • 2020-03-10 tarihinde, saat 9:21 am
  Permalink

  Ben aracımda bakımların ne zaman yapıldığı bilmiyorum şanzıman yağı ve motor yağı bakımı

  Yanıtla
  • 2021-01-04 tarihinde, saat 8:25 am
   Permalink

   Merhaba Emrah bey, Öncelikle şanzıman yağı değişiminde bakımların çok sık yapılmadığını bilmekteyiz. Aracınızın şanzıman yağ bakımını yapmanızı tavsiye ederiz. Motor yağ bakımını aracınızın yağ performans kalitesine göre her 10 bin km yapmanızı tavsiye ederiz. İyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • 2021-03-19 tarihinde, saat 7:16 pm
  Permalink

  Selamınaleykum aracım focus 2 2006 benzinli otomatik vites aracı n den r ye d den N ye yani vites geçişleri yaparken ses ve sarsıntı oluyor bunun sebebi nedir sizce

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir