Motor Yağı Ne Zaman Değişir? Değişmediğinde Zararı Ne Olur?

Vücutta kan, çöllerde su! İki önemli madde insanlık için neyse, motor için de motor yağı odur. Ama pek çok sürücünün dikkat etmediği bir nokta var. Motor yağı ne zaman değişir ve değişmezse ne olur? Yazımızda açıklıyoruz…

Aracınız eskiyse farklı, yeniyse farklı…

Uzmanlar eski araçlar için yağ değişim süresinin her 5 bin kilometrede bir olmasını tavsiye ediyor. Yeni nesil araçlar içinse bu kilometre 8 ila 10 bin arasına çekiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da, aracın kullanım kılavuzuna bakarak yağ değişimi için üretici tarafından tavsiye edilen kilometreye bakmak. Bazı araçlar için bu kilometre daha da uzun olabilir. Ancak ortalama bir araç için 8 bin kilometrede bir motor yağı değişimi iyi olacaktır. Araç üreticisi tarafından sürücüler için hazırlanan kullanım kılavuzu içerisinde hangi tür motor yağının uygun olacağı da yazar. Bunu da dikkate alarak motor yağı seçimi yaptığınızda, araç performansını korumuş olursunuz.

Motor yağı değiştirme süresini çok fazla uzattığınızda ise motor tarafından yerine getirilen beş farklı vazife aksamaya başlar. Isıtmada, soğutma ve yağlamada, sızdırmazlık gibi motor tarafından icra edilen görevlerde sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Motor yağı değişimi gecikmesin! Neden mi?

Motor yağına muhtaç olmayan bir teknoloji çıkana kadar yağlamaya devam etmek gerekir. Aksi durumda yüksek performansı nedeniyle sevdiğiniz otomobilin bir süre sonra teklemeye başlamasına şaşıp kalabilirsiniz. Motor yağı değişmediğinde karşılaşabileceğiniz sorunlar ise şu şekilde:

Motordaki sürtünmeden kaynaklanan ısınma çok fazla olur. Buda metalleri eritir ve birbirlerine yapışması gibi sorunlar doğurur. Bu motorun stop durumuna geçmesi demektir.
Diğer bir problemde, yağda çok fazla birikmeye başlayan kirin filtreyi de işlevsiz kılmasıdır. Yağda birikecek kirin bir süre sonra filtreyi de doldurması, motorda çok fazla kirin dolmasına neden olur. Bu da motorun çalışma performansına büyük zararlar verir.
Yağ uzun süre kullanıldıkça özelliğini kaybeder ve bir zift haline gelir. Bu motor parçalarının aşırı yıpranması gibi sonuçlar meydana çıkarır.
Yapılması gereken oldukça basit! Her 8 bin kilometrede bir yağ değiştirmek. Böylece eskiyen yağın motora vereceği zarardan doğacak problemler için büyük masraf altına girmekten kurtulursunuz. Yağı değiştirmeyi ihmal etmek, çok daha maliyetli bir sonuçla karşılaşmanız demektir. Aman dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir