Araç Kış Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Merhaba arkadaşlar;

Her zaman olduğu gibi sizlere yeni bilgiler ulaştırmanın peşindeyiz. Bu konumuzda aracımızın kış bakımında neler yapılmasıdır.İklim şartlarının zorlaştığı günlerde araçların düzenli çalışması için kış bakımlarının yapılması şart. Kış öncesi bizler nasıl kıyafetlerimizle kışa hazırlanıyorsak tıpkı bunun gibi araçlarımızda da kış bakımı bizlerin güvenli seyahat edebilmemiz için şarttır. Araç bakımımızı her zaman yaptırırız ama kışın daha çok önem vermeliyiz.

Peki kış bakımında neler yapılıp, kontrol edilir.

  • Kış lastikleri : Güvenli seyahat edebilmemiz için oldukça önemli olan kış lastiğimiz karlı ve buzlu yollarda diş kalınlığı sayesinde aracımızın yollarda kaymaması için değiştirilmesi veya diş kalınlığının kontrol edilmesi gerekir.
  • Antifriz : Antifriz kış bakımlarında olmazsa olmazımızdır. Kış bakımlarında diyoruz ama antifriz hem kışın hem de yazın aracımızda bulunması gereken en önemli etkendir. Antifriz kışın radyatör içerisinde dolaşan suyun donmamasını sağlar. Yazın kullanmamızın nedeni ise aracımızın yüksek sıcaklarda hararet yapmamasını engellemek içindir. Radyatör içerisinde bulunan pas ve korozyon oluşumunuda engeller. Buradan antifriz hakkında daha geniş bilgi edinebilirsiniz.
  • Silecek Camsuyu : Antifriz kadar silecek camsuyu da kış bakımında kontrol edilmelidir. Görüş kalitesinin düşmemesi için aracımızın camlarını temizlemek şart. Silecek camsuyunun kışın aşırı soğuklarda suyun donmamasını engeller.
  • Silecek : Camsuyunu cama sıktığımızda bu suyun temizlenmesini sağlayan parça olan silecek görüş açımızın ve kalitesinin düşmemesi için aşınmamış olması gereklidir.
  • Far temizliği : Silecek ve camsuyumuz gibi güvenli seyahat edebilmemiz için kontrol edilip temizlenmesi ve farların düzenli çalışıp çalışmadığına dikkat etmeliyiz.
  • Motor yağı ve filtre bakımları : Her periyodik bakımda yaptırdığımız gibi kış bakımında da motor yağının önemi yüksektir. Motor yağımızı mutlaka fabrika çıkışlarına göre numarasına dikkat etmeliyiz. Örnek 5w/30 , 10w/40..
  • Akü
  • Fren balataları :https://blog.oilmarkt.com/index.php/2019/02/11/fren-balatasi-nedir-nasil-calisir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir