Dizel mi yoksa Benzinli Araç mı? Hangisi Daha Tasarruflu

Merhaba arkadaşlar;
Günümüz şartlarında, araç alırken aklımıza gelen ilk soru Dizel mi, benzinli mi araç almak mı daha ekonomik bu soruyu bugün burada araştıracağız.

Bugün herhangi bir araç alırken hepimiz ilk olarak dizel yakıt, benzinden daha ucuz olduğundan hepimizin aklına gelen tabi ki de dizel araç alıp ilerleyen zamanlarda yakıta daha az ücret ödemektir. Araç satışlarında her aracın dizel ve benzinli araç arasında 10.000 ile 15.000 tl fiyat farkı oluyor bu aracın markasına ve motor gücüne göre değişiyor. Arada oluşan bu fiyat farkı dizel araç alıp yakıt kullanımından ve yakıt fiyatından benzinli araca göre daha ekonomik olması ortalama 14 yıl sürüyor.

Örneğin; Ben yılda ortalama 10.000 km yol yapan biriyim. Bunu dizel araç alıp yakıttan ettiğim tasarruf ile benzinli araca göre daha ekonomik olmasını beklemem 12 yıl sürecek.

Dizel Motorların Avantajları

  1. Dizel motorlar daha az yakıt harcarlar ve benzinli motorlara oranla daha ekonomiktir.
  2. Daha dayanıklıdırlar ve elektriksel bir ateşlemeye ihtiyaç duymazlar. Dolayısıyla benzinli motorlara oranla daha az problemlidir.
  3. Dizel motorlar ağır vasıtalarda kullanılmaya uygundur.

Dizel Motorların Dezavantajları

  1. Yanma olayının, difüzyon yanma şeklinde olması sebebiyle partikül madde oluşumu daha fazla olmaktadır.
  2. Dizel motorlar sesli ve titreşimlidirler.
  3. Maksimum yanma basıncının çok yüksek olması nedeniyle dizel motorlar yüksek basınca mukavim malzemeden imal edilmiştir.
  4. Beygir gücü başına düşen ağırlık benzinli motorlara göre daha fazladır. Maliyeti de yüksektir.
  5. Yakıt enjeksiyon sistemlerinin kusursuz olması gerekir. Dolayısıyla daha sistemli olarak donatılmış olup dikkatli bakım ve servis gerektirir.
  6. Yüksek sıkıştırma oranını sağlamak için tahrik kuvveti yüksek olmalıdır. Netice olarak yüksek çalışma kapasitesine sahip marş motoru ve akü gereklidir.

Araştırmasını yaptığımız bu konuda hususi olarak alınacak olan araçların cebimize uygun olanıydı. Bu konu ticari olarak kullanılacak olan araçlarda tabi ki de tam tersi olacaktır. Çünkü her ticari araç iki yıl içerisinde 100.000 km çok rahat görüyor.

Buradan Yakıt Katkısı Nedir? Ne İşe Yarar? makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir