Araç Muayenesi Kontrol Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar;

Araç muayenesi öncesinde kendi kendinize yapabileceğiniz bazı kontroller ile araç muayenesine kabul ve muayenede sorun yaşamanızın önüne geçebilirsiniz. Daha hızlı ve daha kolay bir şekilde muayene işlemini tamamlayabilirsiniz.

Muayeneye giderken yanınızda bulunması gerekenler evraklar nelerdir?

  • Ruhsat (Trafik Tescil Belgesi) : Aracınızın ruhsatı muayene sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır.
  • Trafik Sigortası : Trafik sigortanızın tarihini muayene öncesi kontrol edin. “Trafik Sigortası” tescil kayıtlarında motorlu bisiklet olarak geçen ve insan taşımada kullanılmayan römorklar hariç tüm araçlar için zorunlu bir belgedir.
  • Vekalet Durumu : Muayeneye getireceğiniz araç size ait değil ise bu konudaki esaslara uyunuz.
  • LPG/CNG’li Araçlar : Muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerinin okunur şekilde gelmesi gerekmektedir.

Muayene istasyonuna gitmeden önce vergi borcunuz, ödenmemiş trafik veya OGS, HGS ceza borcunuz varsa ödemelisiniz. Ödenmemiş borcunuz olup olmadığını GElir İdaresi Başkanlığı’ nın www.gib.gov.tr adresindeki resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Araç muayenesi öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Egzoz emisyon pulunun geçerlilik süresini kontrol ediniz. Egzoz pulunun geçerlilik süresi bittiği takdirde bunun ağır kusur olması muayenede sizi tekrarlatabilir.
Araç ekipmanlarını kontrol etmelisiniz. Kullanılabilir durumda ve araç cinsine uygun olarak ; Yangın tüpü, İlk yardım çantası ve iki adet üçgen reflektör bulunmalıdır. Traktör, kamyon ve tırlarda arka işaret levhası da takılı olmalıdır.
Aracınızın sinyal sisteminin, ön ve arka ışık sisteminin, iç aydınlatmasının çalışır olduğu kontrol edilmelidir. Emniyet kemerlerinin tam ve çalışır durumda fabrika çıkışındaki gibi olmalıdır. Ön ve arka cam yıkama sistemlerinin ve sileceklerin tam çalışıp çalışmadığı kontrol ediniz. Aynalar eksiksiz ve sağlam şekilde olmasına dikkat etmeliyiz. Minibüs ve otobüslerde acil çıkış çekicinin olduğundan emin olun.

Buradan muayene öncesinde maddeler halinde yazılı kontrol listesine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir