Motor Yağı Numaralarının Anlamı Nedir? Viskozite Nedir?

Herkesin bildiği ama ne anlama geldiğini merak ettiği konulardan biridir. Her otomobil gruplarında, herkesin kafasında bir soru işareti, aracıma 5W/40 motor yağı mı koysam , 10W/40 mı yoksa 5W/30 mu? Bir dünya motor yağlarının arasındaki bu rakamlar ne anlama geliyor? Her zaman en pahalısı en iyisi değildir, aracınızın için en iyisi kitapçığındaki verilere en uygun yağdır.

10W40 mı daha iyi 5W30 mu sorusunun cevabı yoktur, doğru soru aracıma uygun olan yağ 10W40 mıdır, 5W30 mu? şeklinde sorulmalıdır bu sorunun cevabı da otomobil üreticisinin yazdığı dokümanda mevcuttur.

Ve aracın kitapçığında yazan verilerden dışarı çıkmayın mühendisler boşuna yazmıyor o dokumanı 

Viskozite Nedir?

Viskozite: Bir akışkanın akmaya karşı gösterdiği direnç olarak açıklanmaktadır. Örneğin, Balın viskozitesi yüksek , Suyun viskozitesi düşüktür.

5W/30 Motor Yağı Rakamları Ne Anlama Gelmektedir?

5W Bu rakam yağın soğuk havalardaki akışkanlığının değeridir. Bu sayı ne kadar düşük ise kış aylarında o kadar akışkanlığa sahip olacaktır.

30 Bu rakam yağın yüksek sıcaklık altındaki akışkanlığını belirten değerdir. Bu değer ne kadar yüksek ise yüksek sıcaklıklarda yağ o adar akışkanlığa sahip olacaktır.

5W/40 motor yağı ile 5W/30 motor yağının karşılaştırması: Yukarıdaki bilgilere göre karşılaştıracak olursak 5W/40 motor yağ, 5W/30
motor yağ
ile soğuk havalardaki akışkanlık performansında aynı olacak iken sıcak havalarda 5W/30 motor yağına göre daha yüksek derecelere kadar akışkanlığını koruyabilecektir. Aynı şekilde 0W/20 motor yağ da 5W/30 motor yağına göre daha ince olacaktır.

Motor yağı incelik kalınlığında araca zarar verilir mi?

Motora olması gerekenden daha ince motor yağı koyarsanız aracınızın motoru yağ kaçıracaktır. Sekmanlardan yanma odasına veya contadan motor dışına sızdırma yapabilir.

Motor yağını motora olması gerekenden daha kalın yağ koyarsanız motorun komple yağlama yapması zor olacaktır. Yağ pompasını zorlayacaktır, yağ basıncı ile çalışan mekanik kısımlar daha geç çalışacaktır.

Motor Yağı Marka Seçimi Ne Kadar Önemli makelemizi buradan okuyabilirsiniz?

Motor Yağı Numaralarının Anlamı Nedir? Viskozite Nedir?” için 2 yorum

 • 2019-06-09 tarihinde, saat 10:56 pm
  Permalink

  Motul Valvoline Petronas 5w40 en idealidir.

  Yanıtla
  • 2019-06-18 tarihinde, saat 4:52 pm
   Permalink

   Önermiş olduğunuz motor yağları kaliteli dünya tarafından tanınmış madeni yağ firmalarıdır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir