Adblue Nedir? Nerelerde kullanılır? Ne işe Yarar? SCR nedir?

Adblue nedir?

Merhaba arkadaşlar;

Adblue son zamanlarda benzin istasyonlarında sık sık karşılaştığımız bir ürün haline gelmeye başlamıştır. Peki Adblue nedir, Nerelerde kullanılır? Nasıl kullanılır? Sorularını sık sık duyar gibiyiz. Benzin istasyonlarında satıldığı için yakıt katkısı değildir, ekstra bir yakıt da değil veya adblue herhangi yakıt tasarrufu yapmanızı da sağlamaz.

Adblue ne işe yarar?

Adblue tam anlamı ile emülsiyonları düşürmek amacı ile yapılmış olan SCR (Selective Catalytic Reduction) katalizörün iş yapması için kullanılan bir sıvıdır. Adblue içerisinde bulunan  %32.5 ‘i üre çözeltisi, %67.5 ise sudan oluşmaktadır. Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 motorlarda ticari araçların genelinde, binek araçların ise yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. Adblue sayesinde egzoz gazları motoru terk edip egzoz manifoldundan geçtikten sonra öncelikle CRT yani standart oksijen ile tepkimeye sokan katalitik konvertöre giriyor. Burada karbonmonoksit gazı daha az zehirli olan karbondioksit gazına dönüşüyor. Bunun arkasından egzoz gazları DPF yani Dizel Partikül Filtresine gönderiliyor. Burada ki amaç mazot kurum üreten bir yapıya sahip olduğu için DPF bu kurumları tutacaktır.

Adblue tam olarak burada işe yarıyor egzoz gazları DPF den çıktıktan sonra üstüne enjektör sayesinde adblue püskürtülüyor. Ondan sonra SCR dediğimiz katalitik konvektöre giriyor ve adblue ile NOx gazları tepkimeye girerek saf azot ve suya dönmüş oluyor.

Adblue dediğimiz gibi herhangi bir yakıt katkısı değildir, yakıt tasarrufu yaptırmaz veya aracınıza herhangi bir performans sağlamaz. Adblue aracınızın egzozundan çıkan zehirli gazı arındırarak çevreye temiz gaz bırakmasını sağlayan bir üründür. Bu yüzden adblue bittiğinde emülsiyon oranı yükseldiği için araçlar çalışmıyor yada belli bir hızın üstüne çıkmıyor.

Adblue nerelerde kullanılır?

Adblue’ ununda ayrı bir deposu bulunmaktadır. Dizel yakıt aldığınızda yakıt deposuna koyduğumuz gibi adblue’ ununda kendi deposu vardır ve buraya konulmalıdır. Kesinlikle yakıtla aynı yere veya karıştırılmamalıdır. Aracınızı genel bakım için servise verdiğinizde AdBlue tankı da dolduruluyor ve bir AdBlue tankı ile 10 bin ila 15 bin km arasında yolculuk yapabiliyorsunuz.  Ancak yine de aracınız AdBlue’ unun bitişine dair bir sinyal veriyorsa, benzinliklerde karşınıza çıkacak AdBlue bidonlarından satın alabilirsiniz.

Adblue Fiyatlarını Buradan Öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir