Scr Blue Nedir? Nerelerde kullanılır? Ne işe Yarar? SCR nedir?

SCR Blue nedir?

Merhaba arkadaşlar;

SCR Blue son zamanlarda benzin istasyonlarında sık sık karşılaştığımız bir ürün haline gelmeye başlamıştır. Peki SCR Blue nedir, Nerelerde kullanılır? Nasıl kullanılır? Sorularını sık sık duyar gibiyiz. Benzin istasyonlarında satıldığı için yakıt katkısı değildir, ekstra bir yakıt da değil veya SCR Blue herhangi yakıt tasarrufu yapmanızı da sağlamaz.

SCR Blue ne işe yarar?

SCR Blue tam anlamı ile emülsiyonları düşürmek amacı ile yapılmış olan SCR (Selective Catalytic Reduction) katalizörün iş yapması için kullanılan bir sıvıdır. SCR Blue içerisinde bulunan  %32.5 ‘i üre çözeltisi, %67.5 ise sudan oluşmaktadır. Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 motorlarda ticari araçların genelinde, binek araçların ise yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. SCR Blue sayesinde egzoz gazları motoru terk edip egzoz manifoldundan geçtikten sonra öncelikle CRT yani standart oksijen ile tepkimeye sokan katalitik konvertöre giriyor. Burada karbonmonoksit gazı daha az zehirli olan karbondioksit gazına dönüşüyor. Bunun arkasından egzoz gazları DPF yani Dizel Partikül Filtresine gönderiliyor. Burada ki amaç mazot kurum üreten bir yapıya sahip olduğu için DPF bu kurumları tutacaktır.

SCR Blue tam olarak burada işe yarıyor egzoz gazları DPF den çıktıktan sonra üstüne enjektör sayesinde SCR Blue püskürtülüyor. Ondan sonra SCR dediğimiz katalitik konvektöre giriyor ve SCR Blue ile NOx gazları tepkimeye girerek saf azot ve suya dönmüş oluyor.

SCR Blue dediğimiz gibi herhangi bir yakıt katkısı değildir, yakıt tasarrufu yaptırmaz veya aracınıza herhangi bir performans sağlamaz. SCR Blue aracınızın egzozundan çıkan zehirli gazı arındırarak çevreye temiz gaz bırakmasını sağlayan bir üründür. Bu yüzden SCR Blue bittiğinde emülsiyon oranı yükseldiği için araçlar çalışmıyor yada belli bir hızın üstüne çıkmıyor.

SCR Blue nerelerde kullanılır?

SCR Blue ‘ ununda ayrı bir deposu bulunmaktadır. Dizel yakıt aldığınızda yakıt deposuna koyduğumuz gibi SCR Blue ‘ ununda kendi deposu vardır ve buraya konulmalıdır. Kesinlikle yakıtla aynı yere veya karıştırılmamalıdır. Aracınızı genel bakım için servise verdiğinizde SCR Blue tankı da dolduruluyor ve bir SCR Blue tankı ile 10 bin ila 15 bin km arasında yolculuk yapabiliyorsunuz.  Ancak yine de aracınız SCR Blue ’ unun bitişine dair bir sinyal veriyorsa, benzinliklerde karşınıza çıkacak SCR Blue bidonlarından satın alabilirsiniz.

SCR Blue Fiyatlarını Buradan Öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir