Arabanızdan ve Motordan Gelen Ses Anlamı Nedir?

Araba bakımını düzenli aralıklarla yapmıyorsanız kısa sürede problemlerle karşılaşabilirsiniz. Aracınızdan çıkan sesler ise bunun en iyi habercisidir. Sürüş deneyimini olumsuz etkileyen sesler ve bunların anlamları hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Yüksek bir ıslık sesi geliyorsa

Islık sesi daha çok turbo aksamı bulunan araçlarda söz konusu olabilir. Rölantideyken karşılaşabilecek ıslık sesi motorda bir arızanın olmadığı haberini verse de; klima pompası, şarj dinamosu gibi aksamlarda bir sorun olabileceğini gösterir. Eğer sürüş sırasında ıslık sesi geliyorsa, turbo aksam içerisinde bir sorun olabileceğini ihtimal dahilindedir. Kısa sürede servise gidilmesi sürüş emniyeti açısından önemlidir.

Motordan gelen vuruntu sesleri

Uzun süre araç kullanan herkes bu sesin hayra alamet olmadığını bilir. Yüksek devirlerde gelmesi normal karşılanabilecek sesin çok düşük devirlerde de gelmiş olması motordaki önemli bir soruna işaret eder. Sürüşün daha güvenli olması için mutlaka servise gidilmesi ve aracın gösterilmesi gerekir.

Uğultu seslerinin gelmesi

Daha çok klima ve fanlarda meydana gelen bir sestir. Ancak motor aksamından gelebilecek uğultu volanlardaki arazının önemli bir habercisidir. Aynı zamanda bu ses, diferansiyel sistemlerdeki bir arızadan da kaynaklanabilir.

Park edilen yerdeki sıvıların anlamı

Sürüş sırasında ortaya çıkmayan sorunlar park halindeyken çıkabilir. Özellikle fren hidrolik yağı, hidrolik direksiyon yağ ve yağ gibi sıvıların park halindeyken boşalması söz konusu olabilir. Bu duruma dikkat edildiğinde sürüş esnasında güvenliği riske atacak durumlar önlenebilir.

Suyun berrak ve yağ kıvamından bulunması hidrolik direksiyon sıvısının aktığına işaret edebilir. Bunu anlamak için pompada sızıntı olup olmadığına bakmanız gerekir.
Sıvının yoğun, kaygan ve zif gibi olması yağ aksamlarındaki sorunun bir işaretidir. Bu durumda yağ deposunda ne kadar kayıp olduğuna bakabilirsiniz.
En önemli kontrol edilecek kısımsa, tekerlerin içerisinde meydana gelen sıvılaşma söz konusu olduysa yapılması gerekir.
Sürtme sesinin anlamı nedir?

Sürtme sesi motorda birçok arızanın söz konusu olduğunun habercisidir. Ancak yağdaki azalma veya yağın özelliğini kaybetmesinden dolayı da araç aksamlarının sürtünmesi sonucunda kaba bir meydana gelir. Otomatik şanzımanlı araçlardaki yağ ömrünün dolması da bu sese neden olur. Son olarak kötü yol şartlarında araç sürdüyseniz, çakıl taşları fren balataları arasına girmiştir ve bunlar ses çıkarıyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir