Dizel Araç Bakımında Neye Dikkat Edilmelidir?

Günümüzün en çok tercih edilen yakıt türü dizeldir. Bunun sebebi, hem daha iyi performans göstermesi hem de daha tasarruflu olmasıdır. Benzinli araçlar içinse bunu söylemek mümkün değildir. Benzin fiyatlarının yüksek olması da, dizel araçlara ilgiliyi arttırıyor.

Dizel motor sistemi, yakıtın ateşlenmesiyle ortaya çıkan ısıyla faaliyet gösteriyor. Bu çalışma sisteminin performansını korumak için bakımının düzenli bir şekilde yerine getirilmesi lazımdır. İşte dizel araçlar için bakım hususunda dikkat edilecekler…

Dizel Araç Bakımında Neye Dikkat Edilmelidir?

Motor aksam bakımları: Dizel motor aksamları düzenli bir bakımdan geçmesi gerekir. Ateşleme sistemlerinin iyi çalışması buna bağlıdır. Akaryakıt borusu, kelepçeler, hava ve su dolaşım sistemlerine özellikle dikkat edilmesi gerekir.
Motor sesini dinlemek: Dizel motorlarda arıza meydana geldiğinde motor sesinde değişmeler meydana gelir. Bu nedenle aracın sağlıklı olduğu zamanlardaki sesini iyi tanımalısınız. Sürüş esnasında veya çalıştırırken söz konusu seste bir değişiklik hissediyorsanız, tedbir almalısınız.
Motor yağ bakımı: Dizel araçlarda yağ bakımı oldukça önemlidir. Ateşleme sistemleri benzinli araçlara göre farklılık arz eden dizellerde motor yağ oldukça değerli bir unsudur. Bu nedenle araç kitapçığında belirtilen süreler içerisinde mutlaka motor yağ değişimlerinin gerçekleşmesi gerekir. Eğer aracı, arazi şartları kötü yerlerde kullanıyorsanız, motor yağ değişimini daha kısa süreler içerisinde yerine getirmelisiniz.
Aracın dış bakımı: Her ne kadar aracın motor bakımı oldukça önemliyse de, araç içerisinin ve kaportasının da bakıma ihtiyacı var. Bunların birisi umursanmadığı zaman araçtan sağlamak istediğiniz uzun süreli fayda daha kısa sürebilir. Araç içerisinin hijyen olması adına yapılacak temizlikler, klimaların kirden arındırılması, koltuk ve döşemelerin yabancı maddeler içermemesi gibi bakımlar yapılması gerekir.

Dış kaporta için de benzeri bir bakım yapmalısınız. Cilalama ve parlatma işlemlerinin yanı sıra, dış kaportayı koruyacak losyonları da araç bakımına dahil edebilirsiniz. Böylece araç ömrü daha uzun olacak ve uzun süreli kaliteli bir performans elde edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir