Dizel Partikül Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar? Dizel Partikül Filtresi Uyarısı

Teknolojinin insana sunduklarından oldukça memnunuz. Ancak teknolojiyi bir yandan faydalı bir şekilde kullanırken, diğer taraftan zararları sebebiyle dünyamızı yok etme tehlikesi de söz konusudur. Teknolojinin dünyamıza verdiği zararları en aza indirmek için bilim adamları tarafından birçok çalışma yapılıyor. Dizel partikül filtresi de bu çalışmalardan birisidir. Dizel araçlar için otomobil sektöründeki mühendislerce geliştirilen partikül filtresi, yanma sırasında meydana çıkan zararlı gazların tutulmasını sağlıyor. Böylece araçlardaki emisyon salınım oranı daha da az gerçekleşiyor.

Zararlı gazlar ve doğamız…

Dizel partikül filtresi, araçların egzoz sistemleri içerisindedir. Bu filtre, yukarıda ifade ettiğimiz gibi yanma esnasında meydana çıkan birçok zararlı gazı tutar ve doğaya salınmasını önler. Böylece, günümüzün en büyük sorunları ve tartışmaları arasında bulunan iklim değişiklerine sebep karbon salınım oranları kontrol altına alınmış oluyor. En son önemli bir araç markası tarafından dizel partikül filtresindeki sorunlar nedeniyle emisyon salınım oranı hakkında yıpratıcı iddialar ortaya atılmıştı. Bir otomobil markası için dizel partikül filtresindeki sorunların ne kadar büyük itibarsızlığa neden olabileceği söz konusu markanın yaşadığı sansasyonel iddialarla görülmüştü.

Dizel Partikül Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Dizel partikül filtresi dolar mı?

Yanma esnasında meydana çıkan zararlı gazları yüzde 80’ne kadar tutma başarısı gösteren partikül, belli bir zaman sonra işlevini yitirmeye başlar. Filtre yüksek sıcaklık verilerek temizlenebilir ancak bir süre sonra u yöntem de filtredeki zararlı gazların kapattığı gözenekleri açmaya yetmez. Filtrenin tıkanmasın en büyük sebepleri ise şöyledir; dizel partiküllü motor yağının düzenli aralıklarla temizlenmemesi sonucunda meydana gelen küller, ağır pislik kalıntıları ve çok ucuza satın alınan kalitesiz yakıt.

Egzoz sistemleri dizel partikül filtresini rejenarasyon denilen yöntemle temizleyecek şekilde tasarlanır. Rejenarasyon, yüksek ısıyla partikül içerisindeki maddeler ortadan kalkmasını sağlar. Bir zaman sonra bu sistem de işe yaramayacağı için partikül sisteminin değişmesi gerekir.

Dizel partikül filtresini Neden önemsemelisin?

Partikül filtresi dolduğunda ekran göstergesinde uyarı lambası yanar. Rejenerasyon yöntemiyle partiküldeki kalıntıları temizlemek bir yere kadar mümkün olabilir. Ancak soğuk havalarda rejenarasyon yapmak da mümkün olmadığından filtrenin ömrü dolduğundan daha da kısalabilir. Bu gibi durumda emisyon salınım oranı yükselir. Bunu önlemek için yeni bir partikül filtresi alınması gerekir. Aksi durumda doğaya verilen zarardan dolayı Kyoto protokolü gereği bir takım zararlarla karşı karşıya kalmak söz konusu olacaktır.

Partikül Filtresi Ne İşe Yarıyor?

Yeni jenerasyon otomobillerde standart haline gelen DPF, işlev açısından ağırlıklı olarak benzinli araçlarda bulunan katalitik konvertör ile benzerlikler gösteriyor. Katalitik konvertör, karbondioksit gazını başarılı bir şekilde filtre edebiliyor. Ancak dizelin yanması ile ortaya çıkan nitrojen oksit ve nitrojen dioksit gibi zararlı atıkların havaya karışmasını engelleme konusunda yetersiz kalıyor. Partikül filtresi ise bu bileşenlerin doğaya karışıp çevreyi kirletmesini ve insan sağlığına zararlı etkilerin ortaya çıkması riskini önemli ölçüde azaltıyor.

DPF, genel olarak 1200 °C’lik ısıya dayanıklı özel seramik malzeme kullanılarak üretiliyor. Filtrenin ayrıca silisyum karbürden üretilen versiyonları da bulunuyor. Seramik bazlı çeşitlere göre çok daha dayanıklı olan silisyum karbür filtreler, 2700 °C’ye kadar sorunsuz çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir