LPG mi, Benzin mi? Sizce Hangisi?

Ülkemizde eskisi gibi benzine büyük zamlar yapılmıyor. Ancak kurdaki artışlar ister istemez dışarıdan dolarla satın alınan yakıtların iç piyasada zamlanmasına ve diğer ülkelere nazaran daha pahalı yakıt kullanmamıza neden oluyor. Yakıttan elde edilen ÖTV vergisinden de devletin vazgeçmemesi, pahalılığın ikinci bir sebebini oluşturuyor.

LPG neden tercih ediliyor?

LPG’nin tercih edilmesinin sebebi, mükemmel bir performans ortaya koyması değil. Asıl ve en büyük neden, yakıta daha az para harcama gayretidir. Benzine göre LPG, daha ucuza tedarik ediliyor. Bunun sebebi, LPG gazı alınan ülkelerle kendi para birimimiz cinsinden alışverişin gerçekleşmesi. Ekonomi kurumları tarafından kendi para birimimiz üzerinden elde edilen avantajlar ticaret yaptığımız her ülkeyle gerçekleştirilmeye çalışılıyor.

LPG için iyi bir LPG kitinin takılması ve bunun belli periyotlarla kontrol ettirilmesi ek bir maliyet yaratır. Ayrıca benzinli aracın LPG kullanmaya başlaması motorun ömrünü kısaltır. Kısa sürede bir takım arızların çıkması söz konusudur. Bunlara rağmen uzun mesafeli yolculuğu çok fazla yapan araçlar yakıt tasarrufu sağlamak adına LPG tercih edebilir. Ama bu, motorun daha çabuk yıpranması anlamına gelir.

Benzinli araçlar daha iyi performans sunar

Benzinli bir aracın sunduğu performans LPG’li araçtan çok daha iyidir. Ancak uzun vadede benzin çok daha yakıt maliyeti ortaya çıkarttığı için bütçesini düşünenler için tercih edilebilir olmaktan çıkıyor. Şehir içi ulaşımda benzinli araçların kullanılması daha yaygın ancak uzun yolculuklar için benzinli araçlar çok daha yakıt harcar. Bu da, bütçe için yük olabilir. Benzinli bir aracın arıza çıkarması, performansında bir azalma söz konusu olması LPG’li araca göre çok daha azdır.

LPG mi, Benzin mi? Nasıl bir tercih yapılması lazım?

Benzinli araca en iyi alternatif dizeldir. Ancak benzinli bir araç aldıysanız, bu durumda LPG’ye geçiş yapmanız için yakıt maliyetinizi baz almalısınız. Yakıt için harcadığınız aylık gider sürdürülebilir değilse aracınızı değiştirmeyi veya LPG’ye geçerek yakıta daha az para harcamayı düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir