Soğuk Kış Günlerinden Aracınızı Donmaktan Kurtaracak Reçete!

Türkiye yoğun bir soğuk kış geçiriyor. Birçok ilde yoğun bir kar var ve soğuklar eksilere kadar iniyor. Böyle bir soğuk kış havalarında araçla yola çıkmak doğru olmasa da, tır şoförleri ve mecburi olarak araç kullanmak durumunda kalanlar var. Ancak bunlar içinde araçları çalıştırmak, en az araç sürmek kadar zor olabiliyor. Donan araçları çalıştırabilmek için farklı yöntemler kullanılsa da, bilinçsizce yapılan her yöntem fayda değil, zarar sağlayabilir. Mühendislik Odası tarafından yayınlanan bilgileri derlediğimiz yazımızda tır ve diğer şoförler için en geçerli tekniklere yer verdik.

Ağır tonajlı araç şoförleri gece görüşünün hayli düştüğü zamanlarda araçlarını güvenli bölgelere çekebilirler. Ancak sabaha yola devam edebilmek için araç motorunun donmaması oldukça önemli bir mesele. Bunun için şoförler iki saatte bir aracı çalıştırarak, en az 10 dakika rölantide bırakmaları gerekiyor.

Binek türü araçlar içinde bu durum oldukça önemlidir. 10 dakika olmak kaydıyla günde en az 2 defa araçlar rölantide tutulmalıdır. Antifriz ve motor suyunun yüksek dereceli olmasına dikkat edilmelidir.

Ağır tonajlı araçlara sahip şoförler, donan araçlarını çalıştırabilmek için araç altında ateş yakarlar. Bu sistemle elde edilmek istenilen şey; yağı ısıtmak, mazot filtresinde söz konusu olan donmayı ortadan kaldırmaktır. Ancak bu işlem tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bunun yerine sıcak hava üflenmesi veya dizele antifriz katılması gerekir.

Havalı frenlere sahip araçların donmasını engelleyecek önemli yöntemlerden birisi, hava tanklarına alkol konulmasıdır. Farklı alternatifler olarak ise, hava kızdırıcı aparatlar veya hava kurutucular tercih edilerek motorun donmasının önüne geçilebilir.

Aracımız için Dondurucu soğukta neler yapılmalıdır?

Park tercihi de araçların donma ihtimalini veya riskini arttıran bir konudur. Şoförlerin mümkünse araçlarını kapalı alanlara koymaları gerekiyor. Bu mümkün olmuyorsa, kuzeye ve rüzgarı çok fazla yiyecek konumlara parktan kaçınılması lazımdır.

Aküyü değiştirmek fayda etmez! Bir akünün ömrü en fazla 4 senedir. Bazı şoförler araçlarının daha iyi çalışacağını düşünerek, akü değişim dönemlerini kışa denk getirmeye çalışırlar. Ancak soğuk havalarda sıfır bir akü de akılsa, aracın çalışmama riski vardır. Çünkü soğuk havalarda akünün şarj tutma performansı düşer. Bu da, aracın çalışmasını engeller. Akü değişimi için en uygun aylar Eylül ve Ekim’dir.

Kışın aracınızın çok iyi bir performans sunması için yağ seçimi de önemli. Araç motorunun çabuk donmasına sebebiyet veren yağlardan vazgeçilerek, tam sentetik yağ tercih edilmelidir. Bunun sebebi, tam sentetik yağların mevsim değişikliklerinde bile akışkanlık özelliklerini bozmamasıdır. Bu bakımdan en doğru tercih 5w-30 tam sentetik motor yağ seçimi olur. Böylece motordaki aşınmalar da en aza inebilir. Tam sentetik yağ ve diğer motor yağlarına ulaşmak için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir