Motosiklet Tarihçesi Nedir?

Motosikletin tarihçesi

Motosiklet, motorlu arabadan daha önce bulunmuştur. Pierre ve Louis-Guillaume Perreaux adındaki iki Fransız, ilk motosikleti (buharla işleyen bir araç). 1868 yılında Pierre Michaux ve Louis-Guillaume Perreaux tarafından tasarlanan buhar bisikleti, dünyanın ilk motosiklet modeli olarak kabul görmektedir. Bisiklet gövdesine buharlı motor eklenerek hazırlanan bu araç ilk üretilen motosiklet olarak tarihe geçmiştir.

Modern Motosiklet Tarihi Nedir?

Ancak, Kaynaklarda motosikletin keşfi olarak aynı tarihte gerçekleştirilen iki teşebbüs vardır. 1885 tarihinde Alman Gottlieb Wilhelm Daimler kendiliğinden tahrikli bir motor yapmak için, ön model olarak, iki zamanlı bir benzin motorunu bisiklette deneyerek, motosikleti gerçekleştirmiştir.  Tahtadan yapılma bir araç olan bu motosiklet modeli, içten yanmalı 264 cc motor hacmiyle 11 km/s hıza ulaşabilen bir araçtı. Çok geçmeden, Daimler’in benzinli motorunun üstün niteliklerinden motosiklet tasarımcıları da yararlanmaya başladılar.

Üç tekerlikli motosikletlerin de ilk yapım tarihi 1880’i bulur. Bu motosikletlerin bazıları, tekerlikli sandalyelere benzerdi.1898 modeli De Dion Bouton’da arkadan takma bir motor ve bir diferansiyel vardı. Bu motosiklet o zamanlar şaşırtıcı sayılan bir hıza (saatte 40 km) ulaşabilmektedir.

Motosikletin Yaygınlaşması

Günümüzde milyonlarca kullanıcısı bulunan motosiklet modellerinin dünya tarafından bilinmesi ve kendine bir kitle oluşturması II. Dünya Savaşı döneminde olmuştur. Özellikle de Amerika’da üretilen Harley Davidson marka motosiklet modelleri savaş sırasında askerler tarafından kullanılmış ve bu motosikletlerin daha bilinir bir hale gelmelerine olanak sağlamıştır. Yüksek manevra kabiliyetlerine sahip olmaları sayesinde askerlerin işlerini kolaylaştıran motosiklet modelleri, savaş bitiminden sonra hemen her ülkede baş göstermiş ve dünya geneline hızlıca yayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir