Görme engelliler de otomobil sürebilecek mi? Görmeden 303 KM Hız Olabilir mi?

Dünyanın en popüler arama motoru Google, görme engellilerin de direksiyonun başına geçebileceği bir ‘kendi kendine gidebilen araba’ konsepti geliştirdi. 2008’den bu yana üzerinde çalışılan projenin patentini alan Google, geliştirdiği teknolojiyi Toyota Prius ile Audi TT marka otomobillerde test ettiğini ve başarılı olduğunu duyurdu.

Kendi kendine gidebilen otomobilin ilk görme engelli sürücüsü, ABD’nin California eyaletinde yaşayan Santa Clara Vadisi Körler Merkezi müdürü Steve Mahan oldu.

Mahan’ın gözlerinde yüzde 95 oranında görme kaybı var. Google’ın yayınladığı son videoda, söz konusu sistem ile donatılmış olan Toyota Prius’a binen Mahan’ın direksiyonun başına geçtiği görülüyor. Bir fast-food lokantasından yemek alan Steve Mahan, araç ilerlerken yemeğini yiyebiliyor. Yol üzerindeki çamaşırhaneden eşyalarını alan Mahan, yeniden evine dönüyor.

Test sürüşleri şu an sadece California’da yapılsa da, Nevada eyaletinde bu tip araçlar için özel bir yönetmelik hazırlanıyor. Yönetmelik, araçların testlerinin daha güvenli ve yasal olmasını amaçlıyor. Google mühendisleri, kendi kendine gidebilen otomobillerle ilgili çalışmaların süreceğini, henüz önlerinde aşılması gereken pek çok sorun olduğunu belirtiyor.

Metin Şentürk, 303 km ile Dünya Engelliler Hız Rekorunu Kırdı

Şanlıurfa’da, günlerdir süren hazırlıkların ardından ‘Dünya Engelliler Hız Rekoru’ için dün direksiyon başına geçen görme engelli şarkıcı Metin Şentürk, İngiliz görme engelli Mike Newman’a ait 284 kilometrelik rekoru geçerek 303.62 kilometre hız yaptı. 6 aylık hazırlık ve bir haftadır GAP Havaalanı’nda süren test sürüşleri sonrası Şentürk, dün saat 11.00’de, 3 Guinness gözlemcisi nezaretinde rekor için direksiyon başına geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir