Motor Yağı Marka Seçimi Ne Kadar Önemli

Araçların doğru bir şekilde çalışabilmesi için motor yağına ihtiyaçları vardır. Motor yağının görevi, motor parçalarının sürtünme sonucu ortaya çıkacak olumsuzlukları önlemesidir. Sürtünmenin aza indirilmesi aşırı ısınmayı ortadan kaldırdığı gibi, tekerleklere daha fazla gücün gitmesini de sağlar. Araçlar için kullanılacak her motor yağı aynı değildir. Yağlar arasında benzer özellikler söz konusu olsa da, üretici firma tarafından kullanılması gereken yağ nitelikleri araç için hazırlanan kullanıcı kitapçığı içerisinde yer alır.

Doğru Yağ Kullanımı

Birbirinden değişik motor yağı markaları çeşitli yağ üretimleri yapar. Bu yağların farklılıkları, içerisinde kullanılan katkı maddelerinden kaynaklanır. Yarı sentetik veya tam sentetik yağ kaliteleri, birbirinden farklıdır. Hangisinin aracınız için iyi olacağına karar vermek için kullanım kitapçığındaki motor yağı bilgisine bakılmalıdır. Kullanım kitapçıklarında yağ nitelikleri hakkında bilgi verilir. Herhangi bir yağ markası önerilmez. Marka konusundaki tercihler tüketiciye bırakılır.

Markalar arasında kalite farkı var mı?

Motor yağı üreten markalar arasında bir kalite farkı söz konusu değildir. Aracınız için tavsiye edilen yağ niteliklerini karşılayan yağlar hangi markadan olursa olsun yüksek performans ve verimlilik sağlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, alacağınız yağın motor teknolojinize uygun olmasıdır. Bir markanın araç motorunuza uygun olmayan yağını tercih ettiğinizde, kötü bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Yanlış yağ seçiminin olumsuzları nelerdir?

Araç üretici tarafından araç performansı için gerekli olan yağ özellikleri dışında bir tercih yapıldığında, sürtünmeden kaynaklanan aşırı ısınma önlenemez. Bununla beraber, performansta düşme ve bir takım sorunlarla karşılaşmanız söz konusu olabilir. Yanlış yağ seçimi, aracınızın parçalarının ömrünü kısaltır ve fazla yakıt tüketimine yol açar. Sürtünmeyle beraber harcanacak fazla enerji, yakıtın olduğundan fazla tüketilmesinin önemli nedenidir.

Son olarak şunu ifade edebiliriz: Araç için önemli olan motor yağı markası değildir. Markanın aksine yağın içeriği daha önemlidir. Her araç üreticisi, motor teknolojisine en uygun yağın hangisi olduğu hakkında tüketiciyi bilgilendirir. Bu bilgi içerisinde, motor yağı markasına atıf yapılmaksızın motor yağı niteliklerine yer verilir. Bu da, her motor yağı markasının aracınızın yağ kriterlerine uygun ürettiği her yağın performans için aynı kalitede olacağını anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir