Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt Tasarrufu için 4 Pratik Bilgi

Dolar kuru da iyice yükselmeye başladı. Bu durum yakıt fiyatlarına hissedilebilir bir zamla yansıdı ama ileri zamanlarda doların ateşi düşmezse, yakıt fiyatları daha da zamlanabilir. Bundan dolayı cebi korumak için pratik yöntemlerle yakıt tasarrufu sağlamak gerekecek. Böylece az da olsa tasarruf sağlamış olmanın faydasını görebilirsiniz.

Yakıt tasarrufunda dikkat edilmesi gerekenler.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  • Lastik havasını düzenli şekilde kontrol edin: Her ay lastik havasının kontrol edilmesi gerekir. Çünkü 30 günlük zamanda yaklaşık 1 PSI basınç kaybı yaşanır. Mevsimler etkilere göre bu kayıp daha da artabilir. Özellikle soğuk havalardaki basınç kaybı daha fazladır. Hele ki kar lastiği kullanmayanlar için kayıplar daha fazla olabilir. Sonuç olarak, her ay basınç kontrollerini yapın. Hava bastırırken de mutlaka lastik üzerindeki PSI değerini kontrol ediniz ve ona göre hava basınız. Eğer uzun yolculuğa çıkacaksanız ve bagaj doluysa, birkaç PSI üzerine çıkabilirsiniz.
  • Motor bakımına önem verin: Motor aracın kalbidir. Bu nedenle motora iyi bakılması araç performansı açısından önem arz eder. Yağ değişimlerinden, hava ve bujilerin değişimlerine kadar kullanım kılavuzundaki önerilen değişiklik takvimine dikkat etmek gerekir. Eğer arazi şartları kötü yerlerde araç kullanıyorsanız, hava filtresini daha sık değiştirmeniz lazım. Bunlara dikkat ettiğinizde daha az yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz.
  • Fazlalıklardan kurtulun: Binek bir araçla yük taşımak olduğundan fazla yakıt tüketimi anlamına geliyor. Dolayısıyla tatil için çıkacağınız uzun yolculuklar dışında araç bagajında yük bulundurmamanız gerekir. Böylece daha az yakıt harcamış olacaksınız.
  • Sürüş alışkanlıklarınızı gözden geçirin: Birçok kişi çok iyi araç kullandığını sanır ancak trafik kurallarına uymak demek uzman bir şoför olduğunuz anlamına gelmez. Yine de trafik kurallarını çiğnemediğimiz için kendinizi saygıdeğer biri olarak görebilirsiniz. Ancak motorun tükettiği yakıtı aza indirmek adına daha fazlasını da yapmalısınız. Ani kalkışları terk etmek, yüksek devirde uzun süre araç kullanmak, kalkışları yüksek vitesle yapmak, erken vites attırmak veya uzun süre düşük viteste araç sürmek… Bunların hepsi daha fazla yakıt tasarrufu sebep olacaktır.

    Yakıt tasarrufu için bu 4 ana unsura dikkat etmeniz yeterlidir. Bunları uygulamaya başladığınızda farkı kısa zamanda hissedeceksiniz.

Yakıt Katkısı Nedir? Yakıt Katkısı Ne işe Yarar? Enjektör Temizleyiciler İşe Yarar mı? Sorusuna blogumuzda daha önce yazmış olduğumuz yazımızda kontrol edebilirsiniz. Dizel ve Benzinli Enjektör Temizleyici Fiyatı nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir